3 Ayaklı Doğan Kuzu Şok Etkisi Yarattı!

Yozgat’ta bir besicinin kuzusu 3 ayaklı doğdu. Yaklaşık 50 yıldır besicilik yapan Muharrem Yalçın yapılan aşılamaların sorunlu olduğunu belirtti. Büyükbaş ve küçükbaş besi hayvanlarına yapılan aşıların ölüm sakatlık getirdiğini söyleyen Yalçın, “Bilinmedik, bulunmadık aşıları getiriyorlar, milletin hayvanların üstünde deniyorlar. Kiminin kuzusu ölüyor, kiminin kuzusu sakat oluyor” dedi. Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ise dışarıdan aşı alınmadığını, sakat ve eksik doğumların çoğunluğunun anaçların yakın akrabalıklardan kaynaklı olduğunu belirtti.

Yalçın, “Bilinmedik aşıları milletin hayvanlarının üstünde deniyorlar. Bugün bir koyunum kuzuladı, üç ayaklı kuzu. Kuzum sakat oldu. Buradan Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyorum, Tarım İl Müdürlüğü’ne sesleniyorum: Bilinmedik, bulunmadık aşıları getiriyorlar, milletin hayvanlarının üstünde deniyorlar. Kiminin kuzusu ölüyor, kiminin kuzusu sakat oluyor, kiminin ineği ölüyor, kiminin ineği sakat doğuruyor, kiminin ineği bırakıyor. Bilinmedik aşı getiriyorlar, bizim garibim Yozgat’ın üstünde böyle deniyorlar. Bizim Yozgat deneme tahtası oldu. Ben buradan bakana sesleniyorum bak benim kuzum sakat oldu, hayvanları satamadık, hayvanlar elimizde kaldı. Borç dersen bir ton borç var. Millete yazık günah değil mi yani? Getiriyor aşıyı, milletin davarına, malına, vuruyor deneme tahtası. Bak benim kuzum üç bacaklı. Ben buradan Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Tarım İl Müdürü’ne sesleniyorum benim bu kuzuma çare bulsunlar yoksa benim kuzumu ödesinler.” dedi.

“KULLANDIKLARI AŞIYI KENDİLERİ DE BİLMİYOR”

Besi hayvanlarına vurulan aşının ne olduğunu aşıyı yapan kurumun dahi bilmediğini ileri süren Yalçın konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

“Kullandıkları aşıyı kendileri de bilmiyor, vallahi kendileri de bilmiyor. Getiriyorlar, vuruyorlar gidiyorlar, ben gülüyorum, bilmiyorlar ki. Burada bizim komşuların kiminin buzağı öldü, kiminin danası öldü. Buradan Tarım İl Müdürlüğü’ne söylüyorum kendi vurduğu aşıyı biliyor mu? Aşıyı da bilmiyordur Allah bilir. İlkokul birden beri hayvancılık yapıyorum bu seneye kadar böyle bir şeyle ben karşılaşmadım. Vurdukları aşı davarı delirtiyor.” dedi.

“SAKAT VE ÖLÜ DOĞUMLAR AKRABA ÇİFTLEŞMESİ SONUCU”

Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise yurt dışından aşı alınmadığını söyledi. Yetkililer, “Küçükbaşlarda görülen sakat, eksik doğumların çoğunluğu anaçların yakın akrabalıklardan kaynaklı oluyor. Küçükbaşlara doğduklarında brusella ve veba aşısı yapılırken büyükbaşlara da ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde şap aşısı yapılır. Dışarıdan aşı alımı yapılmaz, menşei bellidir. Bakanlığımız kullanılan aşıları kendisi üretmektedir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir